Tip wnętrzarski: fotel podwieszany. Sprawdź, dlaczego musisz go mieć!

Wiszący fotel na balkon albo do ogrodu to doskonały sposób na urozmaicenie swojego otoczenia. Dzięki niemu przebywanie na dworze będzie czystą przyjemnością. Jak sprawić, by fotel wiszący zewnętrzny dobrze komponował się z otoczeniem?

Dlaczego warto zakupić fotel podwieszany ogrodowy?

Zwiększają funkcjonalność ogrodu i stanowią doskonały dodatek. Dobrze komponują się z roślinnością, stanowiąc wygodne miejsce relaksu, w którym np. przeczytasz ulubioną książkę lub wypijesz poranną kawę. To doskonały wybór dla tych, którzy poszukują niekonwencjonalnych rozwiązań. Szukasz ciekawych foteli? W sklepach internetowych znajdziesz duży wybór foteli wiszących do ogrodu.

To nie jest nowy wynalazek

Fotele widzące do ogrodu wciąż zdobywają popularność, ale nie są czymś zupełnie nowym. Pierwszy projekt tego typu powstał już w latach 60. XX wieku. Trend ten stworzył fiński dekorator wnętrz, Ero Aarnio, Zaprojektował wtedy wiszące krzesło w kształcie kuli podwieszane pod sufitem na łańcuchu. Dziś możemy cieszyć się różnymi wariacjami jego pomysłu. Fotele ogrodowe wiszące są obecnie projektowane tak, aby nie wymagały dodatkowego montażu. Przykładowe modele możemy obejrzeć na: Fotele wiszące ogrodowe – Sklep Dollo.pl.

Znajdź dobre miejsce na fotel

Wbrew pozorom, fotele wiszące zewnętrzne potrzebują trochę więcej miejsca niż te zawieszane bezpośrednio na suficie. Dlatego też w ich przypadku konieczne jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Dobrze sprawdzą się tu nieco większe balkony oraz tarasy. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się też umieszczenie fotela w zielonym otoczeniu drzew i krzewów, dzięki czemu będziemy mieli motywacje do spędzania czasu w sercu naszego ogrodu.

Z czego fotel powinien być wykonany?

Najczęstszym materiałem wykorzystywanym do wykonania ich jest rattan z metalowym stelażem. Tego typu fotel podwieszany ogrodowy jest stosunkowo odporny na złą pogodą. Naturalny materiał dobrze wpasuje się w otoczenie, urozmaicając wystrój naszego ogrodu lub balkonu. Należy jednak pamiętać, aby na chłodniejsze miesiące schować fotel wewnątrz, przez co na pewno będziemy potrzebować miejsca, by w tym czasie go przechować.

Jak duże są fotele wiszące?

Aktualnie na rynku królują dwa rodzaje foteli ogrodowych wiszących. Pierwszy z nich, kokon, zajmuje stosunkowo mało miejsca. Na dodatek nawiązuje swoim kształtem do pierwszego projektu stworzonego przez Ego Aarnio. Mają one jednak ograniczone bujanie. Tak zwana koza zajmuje już jednak więcej miejsca, przez co nie nada się do mniejszych przestrzeni. Fotele wiszące ogrodowe w obydwu wariantach mogą być jedno lub kilkuosobowe.

Jak ustawić fotel podwieszany?

Nie powinno się montować foteli ogrodowych wiszących w pobliżu drzwi lub okien, ponieważ może to być niebezpieczne dla jego użytkowników. Powinniśmy też unikać w otoczeniu mebli z ostrymi krawędziami oraz innych elementów, które mogą nas po prostu skrzywdzić. Jeśli nie chcemy poobijać ścian, powinniśmy też zachować od nich sporą odległość. Dla bezpieczeństwa dobrze byłoby wiec, aby fotel znajdował się co najmniej pół metra od niej, ale musimy wziąć pod uwagę jego zasięg ruchów (np. fotele podwieszane pod sufitem będą potrzebowały nawet 2 metrów!).

Fotele również dla dzieci

Choć wiszące fotele na balkonie lub w ogrodzie obecnie są po prostu modnym dodatkiem, przy którym często spędzają czas dorośli, to umieszczenie ich jest też dobrym sposobem do tego, aby zachęcić dzieci do spędzania czasu na dworze. Własna huśtawka bez wątpienia zachęci nasze pociechy do tego, aby przebywać na ogrodzie. Jeśli jednak z fotela mają korzystać mniejsze dzieci, nie należy pozwalać im na używanie ich poza wzrokiem dorosłych. W takiej sytuacji możemy również wybrać modele, które wiszą niżej nad ziemią.

Dodaj komentarz