Alergia powodowana jest nie tylko przez pyłki oraz sierść, ale również wyposażenie lub wykończenie domu. Jak zaplanować mieszkanie bezpieczne dla alergika? Mamy kilka wskazówek!
Samo utrzymanie czystości nie wystarczy, by zminimalizować występowanie alergenów. Ważny jest także dobór odpowiednich sprzętów stworzonych z myślą o osobach uczulonych na kurz oraz roztocza. Dowiedziono, że alergię powoduje np. przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, w których zastosowano syntetyczne materiały. Tworzą one sztuczny mikroklimat, a w połączeniu z brakiem dobrej wentylacji, mogą nawet niszczyć nasz system immunologiczny odpowiedzialny za odporność organizmu.
Alergia a podłoga w salonie
Po pierwsze zrezygnuj z wykładziny. Gromadzi się w niej kurz oraz roztocza. Zamiast tego warto wybrać podłogę z litego drewna – jest droższa, ale zdecydowanie warto się na nią zdecydować dla własnego komfortu. Chcesz mieć dywan w salonie? Wybierz taki wykonany z bawełny. Czyszczenie go w wysokiej temperaturze (nawet w pralce, 60 st. C) z użyciem proszku hipoalergicznego, zagwarantuje usunięcie wszystkich zanieczyszczeń i alergenów. Warto unikać dywanów wełnianych, które pierze się tylko na sucho.
Wykończenie ścian, które będzie bezpieczne dla alergików
Dużym zagrożeniem dla alergików są również składy farb, lakierów, klejów oraz uszczelniaczy. Te substancje określane są jako Lotne Związki Organiczne, czyli w skrócie LZO. Dopuszczalna ich wartość według polskiego prawa, to dla farb matowych do wnętrz wynosi maksymalnie 30g/l LZO. Jednak te związki znajdują się w większości farb dostępnych na rynku, dlatego zanim jakąś kupisz – sprawdź, czy farba posiada atesty ekologiczne. Takie farby oznaczone są certyfikatem EU Ecolabel. Jeszcze lepiej, jeśli farba będzie posiadać rekomendacje Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. To naprawdę ważne, a ekologiczne rozwiązania pomogą nie tylko nam, ale również planecie.
Dla osób z alergią najlepiej wybrać farby zmywalne – na nich nie będzie tak mocno osadzać się kurz. Pamiętaj, by unikać materiałów mineralnych – to właśnie na nich gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Warto pomyśleć o zakupie tzw. farb wodorozcieńczalnych. Nie zawierają one bowiem rozpuszczalników i amoniaku. Sama faktura ścian nie pozostaje również bez znaczenia. Każda szczelina czy nierówność obecna w ścianie staje się potencjalnym siedliskiem dla alergenów. Nie zawsze mamy na to wpływ, ale jeżeli możemy, warto zrezygnować z tapetowania oraz ozdobnych tynków z wypukłymi elementami.
Ściany muszą być pozbawione wilgoci, które są idealnym środowiskiem dla grzybów pleśniowych. Aby ustrzec się przed rozwojem grzyba domowego, warto zadbać o częste wietrzenie pomieszczeń, a w przypadku drewnianych elementów o odpowiednią impregnację preparatami przeciw grzybom.
Okna w domu alergika – co musimy wiedzieć?
Okna w domu alergika powinny być jednym z elementów naturalnej wentylacji. Najbezpieczniejsze są te, które posiadają nawiewniki oraz opcję mikrouchylania. Hitem ostatnich lat są okna „samoczyszczące” – dla alergików to zdecydowany numer 1! Również lokalizacja okien względem stron świata może mieć znaczenie. W mieszkaniu nie mamy na to wpływu, ale decydując się na zakup projektu domu – już tak.
Uwaga, to warto wiedzieć! Okna po stronie południowej ograniczą rozwój roztoczy, tam słońce świeci najdłużej i najmocniej.
Pod względem dekoracyjnym warto zauważyć, że kurz nie gromadzi się na roletach tak bardzo jak na zasłonach. Jeżeli nie chcemy z nich rezygnować, należy wybrać takie z bawełny czy muślinu.
Aranżacja łazienki – rady, które przydadzą się każdemu alergikowi
Łazienka to miejsce, gdzie mocno gromadzi się wilgoć, a roztocza mają idealne warunki do rozwoju. Jak im zapobiegać? Warto zamontować w łazience wentylator, podłogę wykończyć twardym materiałem, kupować tylko dywaniki łazienkowe z bawełny (by można było je prać w 60 st. C), ściany i sufit wykończyć kaflami lub farbą wodoodporną, a wokół wanny i w kabinie prysznicowej koniecznie trzeba położyć kafelki.
Jeżeli chcesz kupić zasłonę prysznicową, wybierz taką, która wykonana będzie z szybkoschnącego materiału lub tworzywa, które zapobiega pleśni. Drugą ważna sprawą jest brodzik. Jeśli planujesz zabudować go trwalszym materiałem, wybierz szkło hartowane – jego utrzymanie w czystości jest łatwiejsze.
Meble dla alergików – jakie powinny być?
W kwestii wyboru szaf i różnego rodzaju szafek, komód oraz witryn – najlepiej kupować meble z litego drewna, które są laminowane. Wybierając meble należy unikać otwartych półek – może na nich zalegać kurz. Warto zabudować ściany od podłogi po sufit. Z kolei regały na książki powinny posiadać przeszklenia chroniące przed kurzeniem.
Warto też unikać zbieractwa, pamiątek i dekoracji, na których również zbiera się kurz. To nie tylko nasze zdrowie, ale też ponownie – działanie ekologiczne, za które planeta na pewno nam podziękuje.
Kolejnym etapem jest wybór kanap, sof oraz foteli. Najlepszym materiałem obiciowym będzie skóra lub winyl. Jeżeli nie chcesz inwestować tak dużych środków na komplet wypoczynkowy, możesz nałożyć na zwykłe tapicerskie obicia kapy (narzuty) z bawełny. Można je prać, co jest dużą zaletą. Również poduszki wykonane z bawełny lub flaneli będą najlepsze dla alergików.
Jak powinna wyglądać sypialnia alergika?
Ostatnią kwestią jest urządzenie sypialni. Bardzo ważny jest wybór materaca na ramę łóżka. Te z gąbki oraz pianek poliuretanowych są najczęściej wybierane i najbardziej polecane przy alergiach. Ich pokrowce zwykle mają powierzchnię, którą łatwo się czyści. Unikaj materacy z wełną albo trawą morską. Co 2 miesiące spryskuj materac aerozolem usuwającym roztocza.
Dobrym rozwiązaniem jest też posypanie materaca suchą sodą oczyszczoną i pozostawienie go na około 2 godziny (raz w miesiącu powinno wystarczyć). Później można ją usunąć odkurzaczem.
Choć alergik na pewno spotka na swojej drodze kilka problemów, przy niewielkim nakładzie pracy oraz właściwej organizacji – będzie w stanie funkcjonalnie zaaranżować swoje mieszkanie.