Jak nie urządzać otwartej kuchni? Sprawdź, czego powinieneś unikać!

Otwarta kuchnia cieszy się popularnością – ze względu na możliwość przebywania z bliskimi, pomimo przygotowywania posiłków. Mimo to, jedynie dobrze zaprojektowana kuchnia zapewni codzienną wygodę. Jak to osiągnąć? Odpowiadamy.

Otwarta kuchnia – jakie ma zalety?

Nowoczesna kuchnia w połączeniu z pokojem dziennym to estetyczne i popularne rozwiązanie, często wybierane w projektach domów. Zdecydowanie sprzyja spotkaniom towarzyskim. Dzięki niej, osoba przygotowująca posiłki nie musi odcinać się od reszty grupy. Poza tym, styl dobrze zaprojektowanej kuchni współgra z salonem, zacierając granice między pomieszczeniami. Należy jednak pamiętać o zachowaniu porządku. Pozostawione rzeczy – do pozmywania „na później” od razu… rzucą się w oczy.

Dobrym pomysłem jest wstawienie w pusty otwór drzwiowy drzwi przesuwnych, chowających się w ścianach. W ten sposób bałagan nie będzie przeszkadzał, a pracująca zmywarka nie zakłóci rozmów.

Źle usytuowana wyspa – błąd w aranżacji Twojej kuchni

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy budowaniu wyspy w kuchni jest jej złe usytuowanie, które zakłóca komunikację między znajdującymi się obok siebie pomieszczeniami. Wyspę należy ustawić w odpowiedniej odległości od wejścia do kuchni oraz od szafek. Uwaga! Dostęp do niej powinien być możliwy z każdej strony. Dłuższy, roboczy bok powinien być odległy od innych szaf czy ścian o około 120 cm, by możliwe było przejście obok osoby przygotowującej posiłek, a także swobodne sięgnięcie garnków z szafek pod blatem. Powinniśmy również zadbać o funkcjonalną przestrzeń do postawienia garnków czy rozłożenie talerzy.

Zasada złotego trójkąta w kuchni

Wygodne użytkowanie otwartej kuchni będzie możliwe wyłącznie przy odpowiednim rozmieszczeniu urządzeń kuchennych. Zasada trójkąta roboczego wyznacza ustawienie podstawowych urządzeń, takich jak lodówka, zlew i kuchenka – zgodnie z kolejnością działań podczas przygotowywania posiłku! Dzięki temu łatwo możemy poruszać się po kuchni.

Nowoczesna kuchnia to hit wśród aranżacji

Należy też pamiętać o wysokości blatów, dostosowanej nie tylko do dorosłych, ale również nieco większych dzieci, które już same przygotowują sobie posiłki. W kuchni niezbędne jest też dobre oświetlenie. Strumień światła powinien padać nie tylko tak, by jasny był blat, ale również kuchenka oraz zlewozmywak – ważne elementy w kuchni, których używamy każdego dnia.

Dodaj komentarz