Idealne światło w sypialni

Sypialnia teoretycznie powinna być miejscem przeznaczonym wyłącznie na odpoczynek i sen. Jednak coraz częściej staje się miejscem relaksu, oazą ciszy, w której można poczytać książkę, a nawet niekiedy miejscem do pracy (chociażby w łóżku z komputerem na kolanach). Ze względu na zróżnicowane funkcje, jakie coraz częściej pełni sypialnia, warto dokładniej przemyśleć wybór światła do tego pomieszczenia.

Dobierając światło do sypialni, warto uwzględnić zróżnicowanie jego naświetlenia. Zupełnie inną intensywność światła wykorzystuje się w momencie relaksu, a zupełnie inną chociażby w trakcie poszukiwania ubrań w garderobie. Dlatego w sypialni powinno pojawić się kilka różnych źródeł światła, a każde z nich powinno być dedykowane określonej funkcji, jaką będzie pełnić w danym domu sypialnia.

Idealne światło w sypialni

Zacznijmy zatem od funkcji relaksacyjnej. W takim wypadku odpowiednie będzie światło ciepłe, rozproszone. Ponadto jego barwa powinna zgrywać się z barwą sypialnianych ścian. Praktycznym rodzajem lamp, które pozwolą uzyskać oczekiwany poziom naświetlenia, są taśmy LED. Zamontowane w podwieszanym suficie czy nawet za wezgłowiem łóżka stworzą odpowiedni klimat do odpoczynku. Dodatkowym rozwiązaniem może być wyposażenie całej instalacji oświetleniowej w regulator natężenia światła. Wówczas przekręcenie włącznika bądź lekkie jego dotknięcie pozwoli na dostosowanie oświetlenia do aktualnego nastroju domowników.

Przyciemnione światło stworzy wyjątkowy nastrój w sypialni. Jednak wszystkim tym, którym taśmy LED wydają się zbyt mało romantyczne, polecamy szereg lamp i kinkietów, które nie tylko zapewnią przyciemnione światło, ale również będą stanowić doskonały element dekoracyjny wnętrza. Stojąca lampa dobrana do wystroju sypialni może również dodatkowo doświetlać stojącą obok toaletkę czy wiszące na ścianie lustro. W przypadku wykorzystania lampy jako dodatkowego źródła światła przy toaletce, należy dopasować wysokość lampy w taki sposób, aby oświetlała twarz osoby siedzącej przy lustrze. Wybierając lampę do tego celu, dobrze jest również zwrócić uwagę na jakość dostarczanego przez nią światła. Rozwiązaniem idealnym jest lampa, której światło nie generuję przekłamań kolorystycznych. Sprzedawcy w sklepach oświetleniowych z pewnością pomogą w dokonaniu wyboru.

Idealne światło w sypialni

Sypialnia jest również małą, domową czytelnią. Wiele osób lubi czytać przed snem. Jednak czytanie będzie przyjemnością tylko wtedy, kiedy w pomieszczeniu zostanie zapewnione odpowiednie światło. Z pomocą w tym przypadku przychodzą lampy przyłóżkowe, kinkiety oraz oprawy oświetleniowe. W przypadku kinkietów i opraw należy zamontować je w taki sposób, aby możliwe było czytanie w pozycji półleżącej. Idealnym rozwiązaniem są kinkiety regulowane. Dzięki ruchomym elementom możliwa jest regulacja chociażby kąta naświetlenia i dostosowania światła do wymogów czytelnika.

Dodaj komentarz