Ile kosztuje budowa domu szkieletowego?

Dom szkieletowy nie jest zbyt często wybieraną technologią. Czy stawianie na domy murowane jest faktycznie najmądrzejszą decyzją?

Drewno często uznawane jest za znacznie słabsze i mniej trwałe. Jednak dobrze zbudowany dom szkieletowy, może służyć nam przez długie lata. Warto wiedzieć, że możemy wybudować go mniejszym kosztem i o wiele szybciej niż murowany.

Jak przebiega proces budowy domu szkieletowego?

Sposób budowy jest zależny od tego, jaki typ konstrukcji wybierzemy. W przypadku domu kanadyjskiego, cały szkielet jest konstruowany na placu budowy – wymaga to sprawnej oraz wydajnej pracy oraz dobrych warunków pogodowych. Przeciągająca się budowa może odbić się w późniejszym komforcie użytkowania, a nawet jakości domu.
Innym rodzajem jest dom skandynawski, którego poszczególne części wykonywane są najpierw w fabrykach, a następnie dostarczane na plac budowy do zmontowania. Cechą charakterystyczną takiego domu jest oparcie konstrukcji na całych, nieprzeciętych pionowych belkach, dodatkowo wzmocnionych legarami stropowymi. Najcięższą i najbardziej zaawansowaną konstrukcję (fachwerkową) ma dom typu niemieckiego. Jest najsolidniejszym z wymienionych rozwiązań.

Proces budowy rozpoczyna się, bardzo podobnie jak w przypadku domów murowanych, od postawienia fundamentów, które mogą występować w formie betonowej płyty lub drewnianych ław fundamentowych z pustką podpodłogową. Później wykonuje się konstrukcję szkieletową oraz izolację termiczną, akustyczną, przeciwwilgociową i przeciwwiatrową. Kiedy dom jest już gotowy w stanie surowym zamkniętym, przychodzi pora na elewację, wykonanie instalacji (elektrycznej, gazowej itd.) oraz prace wykończeniowe – już we wnętrzu naszego domu. Proces budowy może zająć do 4 miesięcy.

Ile kosztuje projekt domu szkieletowego?

Zanim zaczniemy budować dom, musimy posiadać projekt. W zależności od stopnia skomplikowania domu, za projekt zapłacimy od 2 do 4 tysięcy złotych. Sam sposób zaprojektowania domu również wpływa na koszt budowy. Może się zdarzyć, że przekroje belek konstrukcyjnych przewidziane w projekcie będą za duże, co zwiększy końcową cenę naszego domu. Cena jest też częściowo zależna od zaplanowanej szerokości ław fundamentowych, a także od tego, czy projekt uwzględnia ściany fundamentowe jedynie pod ścianami nośnymi, czy pod wszystkimi. Jak można się spodziewać, na koszt budowy wpływ ma wiele rzeczy, należą do nich m.in. liczba kondygnacji, liczba ścian oraz otworów okiennych, rodzaj dachu czy rodzaj instalacji grzewczej.

Jakie są koszty budowy domu szkieletowego?

Żeby oszacować koszty budowy domu szkieletowego trzeba uwzględnić:

  • postawienie fundamentów
  • montaż konstrukcji domu
  • biały montaż
  • rodzaj pieca (oraz jego podłączenie)
  • rodzaje okien i drzwi (zależnie od jakości)
  • wylewkę wewnętrzną
  • projekt (do około 4000 zł)
  • wykonanie instalacji

Różnie była również z ceną materiałów, których mamy zamiar użyć do budowy. Nie warto na nich przesadnie oszczędzać, choć oczywiście warto szukać możliwości ograniczenia kosztów. Jakość jest bardzo ważna podczas budowy trwałego i bezpiecznego budynku. Złej jakości produkty mogą też sprawić, że będziemy musieli więcej rzeczy naprawiać… a co za tym idzie, pieniądze wydamy – tylko później.

Finalny koszt budowy domu szkieletowego to około 200 000-250 000 złotych w stanie surowym, a nawet 250 000-350 000 złotych w deweloperskim. Cena wykończenia domu zależy od tego, czy skorzystamy z pomocy architekta wnętrz, czy też na własną rękę poszukamy materiałów.

Jeżeli wciąż nie jesteśmy pewni, jaka technologia nam najbardziej odpowiada, warto rozważyć propozycję, jaką jest dom szkieletowy. Opłaca się zajrzeć na fora internetowe, gdzie ludzie dzielą się opiniami odnośnie mieszkania w domach szkieletowych, by poznać punkt widzenia osób, które sprawdziły to rozwiązanie na własnej skórze.

Dodaj komentarz