Nowości w aranżacji łazienek

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Niezauważalnie spędzamy w niej całkiem sporo czasu. W łazience zaczynamy i kończymy każdy dzień. Dlatego też powinna być dobrze zaprojektowana oraz przyjazna dla korzystających. Tymczasem w wielu domach wciąż pokutuje przekonanie, że to pomieszczenie typowo użytkowe, które nie dość, że powinno być jak najmniej widoczne, to jeszcze można je wyposażyć jakkolwiek, byle taniej.

Nowości w aranżacji łazienek

Architekci i projektanci wnętrz od lat walczą z tym przekonaniem, wskazując, że łazienka ma być miejscem relaksu, w którym nabiera się sił i wycisza po całodziennych obowiązkach. Dlatego też aranżacja łazienek zajmuje istotne miejsce we współczesnym designie.

Wiadomo, że nie zawsze można uzyskać wymarzony metraż czy kształt łazienki. W budownictwie wielorodzinnym sprawa ta jest raczej narzucana z góry. Jednak w domach jednorodzinnych coraz więcej osób decyduje się na przestronne łazienki, które można nazwać pokojami kąpielowymi. Jednym z trendów jest coraz większe zacieranie odrębności tych pomieszczeń od pozostałych. Stąd w łazience pojawiają się na przykład fotele czy pufy. Jednak główne miejsce zawsze  zajmuje wanna lub prysznic.

Nawet w małych łazienkach wanna jest możliwa do zainstalowania. Świetnie sprawdzają się tutaj modele mniejsze, o kształtach pozwalających na wpasowanie się w załomy muru czy w narożniki. Przy większym metrażu bardzo popularne są ostatnio wanny wolno stojące, często utrzymane w stylu vintage, ale wykonane z nowoczesnych materiałów takich jak kompozyty, które są ciepłe i nie wychładzają się tak szybko. Dominuje biel oraz jasne odcienie beżu czy szarości. Właściciele dużych łazienek decydują się często na wanny dwuosobowe, pozwalające na wspólną kąpiel.

W ostatnim czasie zmienia się także sposób, w jaki traktujemy pobyt w łazience. To nie tylko konieczność dla zachowania higieny, ale także czas na relaks. Stąd też rosnąca popularność wanien z hydromasażem, wanien spa czy jaccuzi.

Wiele osób niezmiennie ceni sobie prysznic, który pobudza rankiem, a wieczorem przynosi ukojenie. Tutaj także pojawiają się nowe trendy. Tradycyjną słuchawkę prysznica zastępuje deszczownia, która pozwala na regulację strumieni wody od łagodnych i delikatnych po bardzo intensywne. W najnowszych aranżacjach dominuje także moda na niestosowanie brodzików i stawianie kabiny wprost na podłodze. Pozwala to na optyczne powiększenie przestrzeni. Na rynek trafiły także składane kabiny prysznicowe, które doskonale sprawdzają się w małych łazienkach.

Do coraz modniejszych rozwiązań, które pomagają w odprężeniu, zalicza się instalowanie w domach małych saun. Często miejscem, gdzie montowana jest kabina staje się łazienka. Dzięki temu można mieć w domu namiastkę spa, a po relaksującym pobycie w saunie można zażyć odświeżającej kąpieli lub wejść pod prysznic.

Łazienka staje się więc pomieszczeniem domowym, które oprócz funkcji użytkowych pełni także rolę azylu i miejsca odpoczynku.

Dodaj komentarz