Ile kosztuje samodzielna budowa domu, a ile zlecona firmie?

Budowa domu to inwestycja, której cena jest zależna od wielu różnych czynników. Jednym z nich jest wybór, czy zdecydujemy się na budowę systemem gospodarczym, czy może zatrudnimy ekipę budowlaną. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, o których pokrótce opowiemy. Rozprawimy się także z często powtarzanymi mitami.

Budowa systemem gospodarczym

Budowa domu systemem gospodarczym zakłada, że to my stajemy się swego rodzaju kierownikiem robót. Do zadań należeń będzie nadzór budowy, zamawianie materiałów i zlecanie prac mniejszym firmom budowlanym lub pojedynczym fachowcom. Ma to swoją zaletę w postaci pełnej kontroli nad wydatkami, przez co łatwiej zaplanować budżet prac. Wiele prac niewymagających kwalifikacji możemy w takim układzie wykonać samemu lub z pomocą rodziny. Jeśli dysponujemy dużą ilością czasu, jest to z pewnością opcja warta rozpatrzenia.

Kosztowna wygoda

Zatrudnienie ekipy budowlanej, która poprowadzi budowę od początku do końca, ma niewątpliwą zaletę – wygoda. To szczególnie ważne, jeśli na głowie mamy wiele spraw i przyjęcie kolejnej zabrałoby nam resztki wolnego czasu. Naszą rolą będzie jedynie regulowanie rachunków. I tutaj dochodzimy do mniej przyjemnych kwestii, jakimi są koszty. Zatrudnienie firmy prowadzącej roboty budowlane podnosi cenę inwestycji o około 15 %, choć nie zawsze dokładnie o tyle. Wpływ na tę różnicę ma m.in. miejsce planowanej budowy. Na Podkarpaciu lub w świętokrzyskim zapłacimy za budowę domu mniej niż w województwie małopolskim, wielkopolskim lub na Śląsku. Do osobnej kategorii należy Warszawa, gdzie koszty bywają tak duże, że nieraz bardziej opłaca się zatrudnić ekipę budowlaną z innej części Polski.

Kalkulator i notatnik z obliczeniami

Co możemy zrobić samemu?

Wiele prac można zorganizować na własną rękę. Jeśli dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami, wystarczy nam kilku pomocników, by samemu budować dom. Wiele zależy jednak od skomplikowania projektu oraz terenu, na którym zamierzamy się budować. Jeśli projekt zakłada wymagające prace gruntowe oraz ma wiele trudnych do wykonania szczegółów architektonicznych, lepiej zdecydować się na zatrudnienie fachowców. Zorganizują oni pracę w taki sposób, by ze wszystkim zmieścić się w czasie. Roboczogodzina wynajęcia koparki, spychacza, dźwigu lub innych maszyn budowlanych to bardzo duży koszt.

Czy zawsze samemu taniej?

Często słyszy się, że do prostych prac, np. do przesiania piasku lub kopania w ziemi nie ma sensu zatrudniać pracowników, bo przecież możemy to zrobić sami. To prawda, o ile dysponujemy nadmiarem wolnego czasu lub mamy uczynnych znajomych, którzy pomogą nam nieodpłatnie. W większości przypadków bardziej opłaca się kontynuować pracę zarobkową bądź nawet wziąć nadgodziny, aby móc opłacić fachowców. Zrobią to szybciej, solidniej, a w konsekwencji także taniej.

Wrzucanie oszczędności do skarbonki

Ile to potrwa?

Budowa systemem gospodarczym zazwyczaj bywa tańsza, jednak ma sporą wadę – długi czas trwania inwestycji. Nic dziwnego, wszak inwestor nie jest w stanie ogarnąć wszystkich spraw organizacyjnych w takim tempie, jak doświadczony kierownik budowy. Tym bardziej, jeśli zarządzamy budową „po godzinach”. Nie są rzadkością sytuacje, gdy budowa przedłuża się nawet do 3-5 lat. Wynajmowanie w tym czasie mieszkania, dojazdy na budowę i inne niedogodności mogą pochłonąć oszczędności systemu gospodarczego z nawiązką.

Jak wybrać materiały do budowy?

Wybór materiałów to niezwykle ważna rzecz. Krótka chwila, jaką jest zakup, może wpłynąć na dalsze kilkadziesiąt lat funkcjonowania domu. Dobrze jest poświęcić więcej niż kilka minut na to, by samemu skontrolować materiały i wybrać dostawcę. W systemie gospodarczym jesteśmy za to odpowiedzialni, więc mamy pewność, że nie dostaniemy przemokniętych płyt styropianowych lub drewna z odpadu. W wielu przypadkach materiały sprzedawane firmom bezpośrednio na budowę są znacznie gorszej jakości, niż te sprzedawane przez producenta do składu budowlanego lub inwestorowi. Co zaś z argumentem, że firmy budowlane posiadają zniżki na materiały? W większości przypadków dla inwestora nie ma to najmniejszego znaczenia. Praktyka pokazuje, że cała oszczędność znajdzie się najpewniej na koncie przedsiębiorstwa, a nie naszym.

Zakup materiałów budowlanych przez internet

Za i przeciw

Nie da się jednoznacznie określić jakie rozwiązanie jest lepsze. Dużo zależy od nas samych, tj. od naszych zarobków, ilości wolnego czasu oraz od miejsca zamieszkania. Jeśli budujemy się na działce obok, system gospodarczy może okazać się w sam raz, zaś jeśli musielibyśmy codziennie pokonywać kilkadziesiąt kilometrów – będzie dużo trudniej. Istotną rolę odgrywa także nasze doświadczenie. Jeśli nie mamy pojęcia o budowie domu, najpewniej nie uda nam się ułożyć dokładnego kosztorysu, nie przewidzimy wszystkich wydatków oraz nie zaplanujemy poszczególnych prac. Zawsze można jednak zatrudnić zaufaną osobę, która temu podoła. Wybór pomiędzy systemem gospodarczym a zleconym to szereg argumentów za i przeciw. Od nich zależy to, czy rzeczywiście uda nam się zaoszczędzić, czy może sprawdzi się powiedzenie, że „oszczędny dwa razy traci”.

Dodaj komentarz