Rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami, aby sprzedać nieruchomość trzeba doskonale znać te prawa, ale też wiedzieć jak faktycznie zyskać na sprzedaży mieszkania czy domu. Eksperci teoretyzują o różnych sposobach, opierają się o rynkowe tendencje i mody, najlepiej jednak odnieść się do opinii wyciągniętych z autopsji i wiedzy osób od lat pracujących w branży.
Nieruchomość to złożony „produkt”
Nieruchomość jest nietypowym „towarem”, a jej cena to składowa bardzo wielu czynników i ważne jest wszystko: poczynając od lokalizacji, kończąc na wyglądzie ścian. Czynniki te mają większy lub mniejszy wpływ na cenę za jaką kupimy czy sprzedamy posiadane mieszkanie lub dom. Jedno jest pewne, mówimy o rynku, a zatem musimy pamiętać o dwóch zasadach: promocja oraz zysk. Nieruchomość, tak jak inne towary, aby się sprzedać, musi mieć dobry marketing, który zachęci potencjalnego kupca, aby zwrócił uwagę na towar, na którym sprzedawca chce zarobić. Jak więc promować mieszkanie czy dom, aby został kupiony? W tym nietypowym rynku, nietypowych towarów należy zadbać o podniesienie wartości nieruchomości – to narzędzie marketingowe, które powoduje jednocześnie wzrost zainteresowania, a więc jest celem sprzedającego, czyli zyskiem.
Nie zapominajmy o stanie prawnym
W przypadku posiadania nieruchomości należy zacząć od tematu, który często bagatelizowany, potrafi w ogóle zaważyć na tym, czy mieszkanie, dom ma szansę na znalezienie nabywcy – chodzi o stan prawny. Ten czynnik i uregulowanie wszelkiej dokumentacji to dosłownie „być albo nie być” sprzedaży nieruchomości. Czysta sytuacja prawna to absolutny „must have” sprzedającego. Koniecznie, (szczególnie w przypadku dziedziczenia nieruchomości) należy wyregulować wszystkie niuanse, tak, aby nie budziły wątpliwości i aby kupujący nie wycofał się zniechęcony ilością dokumentów, spraw urzędowych czy ilością współwłaścicieli.
Co niewątpliwie podwyższa wartość nieruchomości?
Kolejnym czynnikiem, który powoduje wzrost wartości nieruchomości na rynku jest niewątpliwie jej stan techniczny, który często przewyższa znaczenie wykończenia wnętrza. Dlatego warto zainwestować w nowe instalacje: elektryczne, hydrauliczne, gazowe, grzewcze itp. Podobne znaczenie ma też stan zewnętrzny budynku, to on często podnosi lub obniża wartość nieruchomości. Jakość dachu, termoizolacja, uszczelnienie okien i użyte do tego celu materiały są istotną sprzedaży, dlatego wystawiając nieruchomość na rynek warto zainwestować w naprawy elewacji czy zadaszenia. W przypadku posiadania mieszkania w bloku istotne jest, aby dowiedzieć się: kiedy budynek, w którym znajduje się nieruchomość został ocieplony, kiedy remontowano klatki schodowe, jak często przeprowadzane są prace modernizacyjne dachu itp.
Jeśli remont to generalny
Bezwzględnie nieruchomość zyskuje na wartości również wtedy, kiedy przeprowadza się remont wnętrza i uwaga… nie chodzi tu tylko o odświeżenie. Remont, który ma zagwarantować wzrost wartości mieszkania, czy domu należy dobrze przemyśleć, ma on nie pochłonąć ogromnych kosztów, ale nie może być wykonany tzw. „tanim kosztem”. W tym przypadku warto skupić się na lepszych materiałach wykończeniowych oraz właściwie na dwóch bardzo ważnych pomieszczeniach: kuchni i łazience, w których można wykonać mały lifting, ale np. firmową armaturą, czy użyciem droższej ceramiki do wykończenia ścian, podłóg. Kuchnia i łazienka są uznawane przez nabywców za pomieszczenia najdroższe do remontowania w domu, dlatego ich dobry stan techniczny powoduje wzrost wartości nieruchomości.
W przypadku wiedzy remontowej, która ma podnieść wartość sprzedaży trzeba być wyczulonym na pułapkę przeinwestowania. Zamiar podniesienia wartości nieruchomości musi być doskonale przekalkulowany, przecież ma ona przynieść zysk.
Metraż dodatkowy – czy warto inwestować?
Kolejny czynnik, na który można zwrócić uwagę, to metraż dodatkowy. Jeżeli, zakładając hipotetycznie, nieruchomość nie ma zarzutów od strony technicznej czy designe’rskiej, warto zainwestować w dodatkowe metry, żeby zadbać o podniesienie wartości. Tu dużą rolę grają dodatkowe pomieszczenia: piwnica, schowek lokatorski, garaż czy nawet miejsce parkingowe, a w przypadku domu niebagatelne staje się zadbane podwórko i ogród.
Przy okazji szukania sposobów podniesienia wartości nieruchomości warto też zaznaczyć, że są pułapki, powodujące przeinwestowanie i właściwie brak wzrostu wartości.
Czego nie robić i na co uważać chcąc podnieść wartość nieruchomości, a nie przeinwestować?
Należy dobrze zdefiniować czym jest współczesny standard dla nieruchomości, a co uznawane jest za dobro luksusowe. Aktualnie antywłamaniowe drzwi czy plastikowe okna nie są już żadnym luksusem, podobnie jak panele podłogowe. Realne podniesienie wartości nieruchomości nie może opierać się o standardowe wykończenie. Nie zyskamy na wymianie stolarki okiennej z drewnianej na plastikową, a co najwyżej zrobimy prezent dla przyszłego nabywcy i zaoszczędzimy mu kłopotu. Podobnie jest z panelami na podłodze, czy drzwiami antywłamaniowymi z tzw. „średniej półki”.
Podniesienie wartości nieruchomości to wyzwanie inwestycyjne, które dobrze przemyślane może przynieść wymierne korzyści dla portfela.