Jak urządzić mieszkanie w stylu amerykańskim?

Styl amerykański we wnętrzach z łatwością można dostrzec oglądając filmy czy seriale zza oceanu. To, co go wyróżnia to przede wszystkim przestronność oraz nagromadzenie różnego rodzaju ozdób i bibelotów, które sprawiają, że mieszkanie staje się bardzo przytulne. Wnętrza urządzone w amerykańskim stylu są także bardzo jasne, doskonale oświetlone, niezwykle komfortowe, a przy tym eleganckie i stylowe. Nie brakuje im też funkcjonalności. Wykorzystywane w ich tworzeniu rozwiązania są praktyczne, a ich zadaniem jest zapewnienie mieszkańcom jak najwyższego poziomu wygody. Jak zaprojektować wystrój mieszkania w tym niepowtarzalnym stylu?

Wprowadzenie do stylu amerykańskiego

Aranżacje utrzymane w amerykańskim duchu to świetnie skomponowane połączenie kilku różnych stylów: vintage, glamour i art deco. Wszystko to utrzymane w nowoczesnej konwencji. Styl ten bazuje na wychwyceniu równowagi pomiędzy elegancją, a wygodą użytkowania. Każdy element wystroju wnętrza musi na tyle dobrze się prezentować, by skupiać na sobie uwagę, a jednocześnie zapewniać mieszkańcom wygodę.

Styl amerykański wyróżnia też symetryczność. Nie ma w nim miejsca na dzieło przypadku. Wszystkie meble, urządzenia, a nawet ozdobne akcesoria powinny być rozstawione w przemyślany i zaplanowany sposób, tak by razem stworzyły spójną wizualnie całość. Przykładem może być chociażby dominujące w stylu amerykańskim rozstawienie foteli, które zawsze są umieszczone po obydwu stronach kanapy, skierowane w stronę kominka, czyli kolejnego stałego elementu, charakterystycznego dla amerykańskiego klimatu.

Pomimo tego, że w stylu amerykańskim rządzi przepych, wnętrza urządzone są z wyjątkowym smakiem i wyczuciem. Nie ma mowy o kiczu. Zamiast niego w mieszkaniach dominuje subtelny blask, będący zasługą użycia dekoracyjnych detali w kolorze złota i srebra.

Po pierwsze: projekt

Tak jak wspominaliśmy, w stylu amerykańskim nie ma miejsca na przypadek, dlatego też urządzanie wnętrz warto rozpocząć od dobrze przygotowanego projektu. Należy w nim uwzględnić nie tylko rozkład poszczególnych pomieszczeń, ale także ich powierzchnie, pamiętając przy tym, że wnętrza muszą być przestronne.

Często stosowanym rozwiązaniem w stylu amerykańskim jest łączenie kuchni z jadalnią i salonem. Powinna znaleźć się w niej wyspa z funkcjonalnym blatem, która będzie w pewien sposób oddzielała część, w której przygotowuje się posiłki od części przeznaczonej do ich spożywania oraz wypoczynku.

To, co istotne podczas zagospodarowania przestrzeni to także wyraźne rozgraniczenie dwóch stref: dziennej i wypoczynkowej. Ta pierwsza zawsze powinna zajmować parter, natomiast część nocna piętro, tak by zapewniać mieszkańcom jak największą wygodę. Nawet, jeśli urządzamy mieszkanie o zdecydowanie mniejszej powierzchni, powinniśmy zachować ten podział, nie umiejscawiając obok siebie pomieszczeń przeznaczonych do pracy i odpoczynku.

Podczas tworzeniu projektu nie możemy bagatelizować również kolejnej charakterystycznej cechy stylu amerykańskiego, jaką są obszerne okna, zapewniające dużą ilość światła dziennego. Powinny być one duże i występować licznie. Amerykańskie wnętrza to wnętrza, które lubią szkło. Wewnętrzne parapety na wzór amerykański powinny być nisko osadzone, tak by mogły pełnić rolę wygodnych siedzisk, a same okna najlepiej, aby wieńczył ozdobny łuk.

Wprowadzenie do stylu amerykańskiego
W stylu amerykańskim nie ma mowy o kiczu.

Po drugie: plan działania

Po zaplanowaniu rozmieszczenia pomieszczeń pora na przystąpienie do działania: wybór kolorów oraz mebli i dodatków, które umieścimy we wnętrzach. Zacznijmy od kolorystyki, która w przypadku stylu amerykańskiego również powinna być dobrze przemyślana. Kolory dominujące we wnętrzach, które wykorzystujemy na ścianach powinny być stonowane i neutralne. To one stanowią tło dla bardziej wyrazistej kolorystyki mebli i dodatków. Warto, więc postawić na beże, brązy, szarości.

Kolor ścian niekoniecznie musi być jednolity, a wręcz przeciwnie – mogą się na nich pojawić wzory – arabeski i romby, układające się w geometryczne desenie. Jeżeli stawiamy na jednolity kolor ścian, nie zapomnijmy ozdobić ich sztukaterią, czyli kolejnym znakiem rozpoznawczym stylu amerykańskiego. Możemy wykorzystać ją na suficie lub zastąpić efektownymi gzymsami.

Często stosowanym zabiegiem aranżacyjnym jest także umieszczenie na sufitach ozdobnych listew i profili dekoracyjnych, które efektownie dzielą sufit na różne płaszczyzny. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwala osiągnąć spektakularny efekt dekoracyjny. W tym celu można też wykorzystać lamperie i boazerie. Ozdobna sztukateria może wieńczyć okna, drzwi i przejścia pomiędzy pomieszczeniami. Ważne, aby całość prezentowała się elegancko i gustownie.

Stonowana kolorystyka ścian świetnie łączy się z barwami bardziej wyrazistymi, które powinny dominować na meblach i ozdobnych dodatkach. Wśród nich może znaleźć się biel, czerń, turkus, a także odcienie żółtego. Wykończeniem aranżacji koniecznie muszą stać się detale w kolorze srebra i złota, które należy umieścić w miejscach, w których będą odbijać światło, a więc w pobliżu luster i lamp. Wystrój warto dopełnić błyszczącymi kryształami.

Meble, które stanowią wyposażenie wnętrz muszą być przede wszystkim wygodne. W tej roli świetnie odnajdują się obszerne sofy, miękkie kanapy i fotele. Wśród nich nie może zabraknąć również eleganckich stołów i towarzyszących im efektownych krzeseł oraz stolików kawowych. Punktem obowiązkowym każdego amerykańskiego salonu jest kominek ozdobiony kunsztownie wykonanym gzymsem. W wystroju każdego z pomieszczeń musi znaleźć się duża liczba dekoracyjnych drobiazgów takich jak kolorowe poduchy, bogato zdobione ramki na zdjęcia, gustowne lampy i wiele innych detali, które sprawią, że wnętrze stanie się przytulne.

Dodaj komentarz