Jaki wpływ na wybór roślin ma orientacja działki względem stron świata?

Zbudowałeś dom i planujesz założenie ogrodu? W zasięgu Twojej ręki masz nowe, wspaniałe hobby oraz wiele pięknych roślin. Zanim jednak przystąpisz do planowania zieleni, zorientuj się, w którą stronę skierowana jest działka. Pozwoli Ci to określić stopień jej nasłonecznienia oraz zacienienia. Dzięki temu dobierzesz właściwe krzewy i drzewa.Oprócz dobrego samopoczucia, jakie zapewnia piękna pogoda, słońce jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu roślin. Twoja działka może być bardzo nasłoneczniona, i tym samym sprzyjać rozwojowi kwiatów, drzew, krzewów, lub cienista. Druga sytuacja nie oznacza, że musisz porzucać marzenia o własnym ogrodzie. Podpowiadamy, jakie rośliny sprawdzą się w jasnych i cienistych strefach.

Nawet w słonecznym ogrodzie znajdzie się cień

Jeżeli masz ogród skierowany właśnie w stronę południową lub zachodnią, każdego dnia będzie on bardzo nasłoneczniony. Obawiasz się, że skoro Twój ogród jest zlokalizowany od innej strony lub częściowo od południa czy zachodu, rośliny nie dostaną w ogóle słońca? Pamiętaj – nawet jeśli nie widzisz, że na rośliny padają promienie, to nie oznacza, że w ogóle nie dociera do nich słońce. Stanowiska cieniste lub półcieniste nie mają po prostu bezpośredniego dostępu do światła dziennego lub jest ono ograniczone do dwóch, trzech godzin dziennie. Pamiętaj też, że bez względu na usytuowanie ogrodu mogą znaleźć się w nim miejsca szczególnie zacienione – pod koronami drzew lub przy północnej ścianie domu.jaki_wplyw_na_wybor_roslin_ma_orientacja_dzialki_wzgledem_stron_swiata

Jak zapewnić roślinom najlepszy dostęp do światła?

Żeby rośliny bujnie rosły, nie należy sadzić ich zbyt gęsto, ponieważ z czasem będą „zabierać” sobie nawzajem słońce. Poza tym wśród roślin mogą pojawić się niechciani goście, którzy oprócz tego, że pobierają wodę oraz substancje odżywcze z gleby, ograniczają dostęp do naturalnego oświetlenia. Tymi szkodnikami są oczywiście chwasty takie jak skrzyp polny, perz, rdest ptasi i inne. Mają one tendencję do ekspansywnego rozprzestrzeniania się w ogrodzie i niekiedy trudno usunąć je ręcznie. W kłopotliwych przypadkach warto rozważyć zastosowanie środka chwastobójczego Ziemovit, który pomoże ochronić Twoje rośliny.

Rośliny światło- i cieniolubne w ogrodzie

O tym, czy dany krzew lubi słońce (a więc w jakim miejscu w ogrodzie będzie najlepiej rósł) powie Ci barwa jego liści. Jeśli mają one intensywnie srebrny lub bordowy kolor, możesz być spokojny – roślina dobrze przyjmie się posadzona w słońcu. Co jednak z innym roślinami, które nie kwitną kolorowo?

Co warto posadzić w słonecznym ogrodzie?

  • byliny – krwawnik wiązówkowaty, żurawka krwista, jeżówka purpurowa, rudbekia błyskotliwa,
  • większość warzyw i owoców,
  • rośliny liściaste – brzoza brodawkowata, klon jesionolistny, tamaryszek, irga, wierzba japońska,
  • pnącza – powojnik, glicynia kwiecista, milin amerykański,
  • iglaki – żywotniki, czyli tuje, modrzewie europejskie, jałowce i świerki pospolite.

Jakie rośliny sprawdzą się w zacienionym ogrodzie?

  • byliny – funkia, miodunka plamista, zawilec mieszańcowy, paproć, niekropień, trójlist wielkokwiatowy,
  • pnącza – bluszcz pospolity, akebia, hortensja pnąca,
  • krzewy owocowe – poziomki, jagody, agrest, porzeczki,
  • warzywa – pietruszka naciowa, jarmuż, mięta pieprzowa, mięta wonna, roszpunka,
  • iglaki – cisy, choinki kanadyjskie, jodły koreańskie.

Słońce czy cień? Pielęgnuj wszystkie swoje rośliny, chroń je przed chwastami i stosuj nawóz, a poradzą sobie w każdych warunkach.

Dodaj komentarz