Poddasza użytkowe goszczą już w polskim budownictwie na stałe. Dzięki temu domy zyskują dodatkową przestrzeń i stają się bardziej funkcjonalne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wykończenie pomieszczeń zlokalizowanych pod samym dachem, gdzie pełno skosów, łuków i załamań bywa trudne. Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na powyższe były płyty gipsowo-kartonowe. Dziś dość dobrą, ale i droższą alternatywę stanowi specjalna siatka tynkarska.
Lekka siatka ze stalowych (nierdzewnych) lub ocynkowanych drutów, w którą wpleciony jest perforowany karton, to teoretycznie dobry nośnik dla tynków gipsowych i wapiennych stosowanych do wykańczania ścian od wewnątrz pomieszczeń. Kolejną teorią jest to, że gotowy tynk nie powinien pękać oraz, że dzięki giętkiej siatce łatwo się go nakłada nawet w trudno dostępnych miejscach. Zatem czy ten sposób wykańczania poddaszy zastąpi na stałe doskonale wszystkim znane płyty g-k montowane na stelażu? Zdania fachowców wypowiadających się w tym temacie są podzielone. I chodzi tu zarówno o umiejętności tynkarskie, jak i o wiąż trudne do zaakceptowania przez inwestorów koszty wdrożenia tej innowacyjnej metody.
Siatka tynkarska do wykańczania poddaszy – uwaga na błędy wykonawcze!
Należy zdawać sobie sprawę, że możliwość wykorzystywania siatki tynkarskiej do wykańczania pomieszczeń poddasza jest znana stosunkowo krótko. Niestety nie pozostaje to bez znaczenia wobec poprawności stosowania tego materiału. Tymczasem owa poprawność wykonawcza przekłada się w późniejszym czasie na trwałość ułożonej warstwy tynku. Dlatego też bardzo ważny jest w tym przypadku właściwy wybór ekipy wykonawczej – najlepiej takiej, która realizowała już podobne zlecenia.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów siatek tynkarskich. Do wykańczania „suchych” pomieszczeń poddasza wykorzystuje się lekką siatkę ze zwykłym kartonem zapewniającym przyczepność tynku. Natomiast w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (kuchnie, łazienki, pralnie) właściwa jest siatka z kartonem pokrytym wodoodporną warstwą bitumiczną. Obydwa rodzaje materiału kupuje się w prostokątnych panelach (70 x 240 cm). Materiał można dowolnie przycinać i wyginać, co ułatwia dopasowanie go do nawet bardzo skomplikowanych kształtów dachu. Pamiętajmy, że siatka przymocowana do rusztu z profili stalowych CW powinna tworzyć równe, zlicowane z powierzchnią ścian kolankowych podłoże. Wówczas ułożenie tynku sprawia mniej trudności i istnieje większa szansa, że powstała z niego warstwa nie będzie pękać na skutek naturalnych ruchów więźby dachowej.
Tynkowanie na siatce tynkarskiej
Przed przystąpieniem do wykończania poddasza należy zadbać o izolację termiczną dachu oraz ścian kolankowych. Konieczne jest też zabezpieczenie wnętrz przed zawilgoceniem poprzez zastosowanie folii paroizolacyjnej. Dopiero wówczas można montować siatkę (na uprzednio przygotowanym ruszcie) i nakładać zaprawę tynkarską. Tynk układa się ręcznie lub mechanicznie (dwuetapowo zgodnie z zasadą „mokre na mokre”), tworząc warstwę o łącznej grubości przynajmniej 2cm. W końcowej fazie prac, powstałą powłokę należy zwilżyć i wygładzić filcową pacą. Konieczna jest też ochrona tynku przed zbyt szybkim wyschnięciem.
Ile to kosztuje?
Jak zostało to już wspomniane na wstępie – obróbka ścian i więźby dachowej na siatce tynkarskiej jest dobrą, ale droższą alternatywą dla płyt gipsowo-kartonowych. Należy oczywiście uwzględnić, że koszty zastosowania zarówno jednej, jak i drugiej metody mogą różnić się od siebie w zależności od regionu kraju, cenników obowiązujących u wybranych wykonawców, itp. Niemniej można szacować, iż obłożenie 1m2 powierzchni zwykłymi płytami g-k powinno zamknąć się w kwocie 45 – 50 zł. W przypadku konieczności wykorzystania płyt wodoodpornych koszty wzrastają do około 60 zł/m2.
Natomiast w przypadku zastosowania siatki tynkarskiej, już sama cena tylko tego materiału może dochodzić do blisko 40 zł/m2. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt tynku. Zwykły tynk cementowo-wapienny może kosztować nas nawet 50 zł/m2. Taki tynk dobrze byłoby pokryć gładzią gipsową, co zwiększy wydatki o dodatkowe 25 zł/m2. Doliczając do tego cenę profili stalowych CW (około 5 zł/m), końcowe koszty wykończenia 1 m2 poddasza siatką tynkarską mogą sięgnąć 120 zł/m2.
Sposobem na poczynienie pewnych oszczędności jest zastąpienie tynku cementowo-wapiennego tynkiem gipsowym, który nie wymaga wykańczania warstwą gładzi. Pokrycie 1 m2 powierzchni tym materiałem to wydatek rzędu 30 zł. Wówczas całościowy koszt wdrożenia metody tynkowania na siatce powinien zamknąć się w kwocie 75 zł/m2, co i tak przekracza wydatki związane z zastosowaniem systemu zabudowy suchej z płyt gipsowo-kartonowych.