Sauna w mieszkaniu? To możliwe!

Sauna jest  z reguły kojarzona z luksusem. Jednak na ten luksus coraz więcej osób może pozwolić sobie we własnym domu. Jak urządzić saunę w mieszkaniu?

Urządzenie sauny w domowym zaciszu nie jest wcale zadaniem łatwym. Co nie oznacza jednak, że niemożliwym. Aby mieć pewność, że domowa sauna działa w pełni bezpiecznie, warto zlecić jej instalację wyspecjalizowanej firmie. Decydując się na domową saunę, właściciel mieszkania ma dwa warianty do wyboru: saunę parową i suchą. W przypadku wyboru tej pierwszej – ze względu na ograniczenia metrażowe łazienki – sauna jest lokowana w tradycyjnej kabinie prysznicowej. Takie rozwiązanie nie jest jednak zbyt komfortowe. Dostępne na rynku kabiny prysznicowe nie posiadają wariantów z wygodnym siedziskiem. Natomiast korzystanie z sauny w pozycji stojącej nie pozwala na pełen relaks w gorących oparach.

Jak urządzić saunę w mieszkaniu?

Dlatego każdemu, komu zależy na stworzeniu w domu sauny z prawdziwego zdarzenia, zalecany jest wariant suchy. Przykładem tego rodzaju instalacji jest sauna fińska. Producenci saun oferują swoim klientom warianty, które idealnie nadają się do montażu wewnątrz budynku mieszkalnego. Osiągana w tego rodzaju wnętrzach temperatura mieści się w przedziale 60-120C, wilgotność powietrza nie przekracza zaś 20%. Centrum działania takiej sauny jest nowoczesny piec. Wnętrze komory powinno być wykończone drewnem odpornym na temperaturę i wilgoć. Zalecanymi gatunkami są:  jodła kanadyjska, cedr bądź świerk. W przypadku podłogi drewnianej jej wykończenie nie jest konieczne. Warto jednak zadbać, aby materiał, z którego zostanie wykonana, był odporny na temperaturę i wilgoć. Ważne jest również, aby posiadał właściwości antypoślizgowe, co ograniczy ryzyko upadku.

Innym, nowocześniejszym wariantem sauny nadającym się do montażu wewnątrz mieszkania, jest sauna na podczerwień. Jej działanie polega na wnikaniu w skórę człowieka promieni podczerwieni, co wywołuje pocenie się. Wykonywany podczas wizyty w saunie masaż termiczny pozwala na uwolnienie z organizmu szkodliwych toksyn. Oprócz walorów pielęgnacyjnych, sauna na podczerwień posiada jeszcze jedną zasadniczą zaletę: koszt eksploatacji. Promienniki montowane w saunie są zasilane energią elektryczną. Natomiast poziom zużycia energii wynosi tyle, ile zużywa chociażby żelazko. Tak więc sauna na podczerwień pozwala na stworzenie w domu odrobiny luksusu bez zbytniego obciążenia domowego budżetu.

Jaka powierzchnia jest niezbędna do aranżacji sauny? Wprawdzie nie ma ściśle określonych wymogów metrażowych, jednak jeżeli właścicielowi mieszkania zależy na komforcie w trakcie korzystania z sauny, przynajmniej jedna z jej ścian powinna mieć długość ok. 2m. Wówczas możliwe będzie zaaranżowanie w saunie miejsca leżącego.

Dodaj komentarz