Trendy w architekturze

W architekturze, tak jak w wielu innych dziedzinach naszego życia, pojawiają się nowe mody i trendy. Jedne koncepcje odchodzą w zapomnienie, inne zyskują na popularności. Co zatem jest modne w architekturze w 2014 roku? Jakimi cechami wyróżnia się nowoczesny dom?

Moda w architekturze dotyczy nie tylko dużych inwestycji – gmachów publicznych czy biurowców. Jest to zagadnienie, które swym zakresem jak najbardziej obejmuje także budownictwo jednorodzinne. Modny dom – co może kryć się pod tym pojęciem? Z pewnością nie jest to pełen krużganków, wieżyczek i innych urozmaiceń pałacyk. Modny dom wyróżnia się przede wszystkim prostotą; na jego bryłę zazwyczaj składa się jeden lub kilka prostopadłościanów przykrytych wspólnym dachem – płaskim lub dwuspadowym. Niezbędnymi elementami są duże przeszklenia – zwłaszcza na parterze, umieszczone przy strefie dziennej, od strony południowej. Duże okna łączą wnętrza z ogrodem. Pomiędzy nimi a zielenią pojawia się dodatkowy element – taras, często zadaszony, stanowiący przedłużenie wnętrz i niebanalnie łączący je z otoczeniem. Nowoczesny dom otwiera się bowiem na otaczającą go przyrodę i niejako wychodzi na zewnątrz, zapewniając domownikom komfortowe warunki wypoczynku na świeżym powietrzu.

Trendy w architekturze

Podcień tarasowy bywa tworzony poprzez zaplanowanie fragmentu drugiej kondygnacji jako formy występującej z bryły. Takie nadwieszenia tworzą nie tylko atrakcyjne podcienie, ale także stanowią niebanalne rozwiązanie w przypadku budowy domu na trudnym terenie – na przykład na działce z dużym spadkiem. Ale bywają realizowane także wówczas, gdy warunki wcale tego nie wymagają. Budynki pozornie przeczące zasadom grawitacji uważane są za efektowne i modne.

Na elewacjach z kolei coraz częściej pojawia się drewniana okładzina, która nadaje budynkowi przytulny wygląd, kontrastując z zazwyczaj chłodnymi kolorami tynku i wyjątkowo uatrakcyjniając pozbawione innych detali ściany. W tak prosto, żeby nie powiedzieć ascetycznie, wykończonych domach wyjątkowego znaczenia nabierają wszelkie drobne elementy. Rynny, rury odpływowe są starannie dobierane i w przemyślany sposób układane. W nowoczesnym domu nie ma miejsca na chaos i przypadkowe zestawienia.

Trendy w architekturze

Energooszczędność jest jednym z topowych tematów w budownictwie. W ostatnich latach, dążąc do uzyskania maksymalnych oszczędności w zużyciu energii, propagowano budowę bardzo szczelnych domów, których wysoka efektywność energetyczna była ważniejsza od komfortu mieszkańców. Obecnie już można zauważyć odchodzenie od tego trendu. To wygoda ma być główną wytyczną, a energooszczędność ma ją tylko uzupełniać. Nowoczesne domy powinny więc być efektywne energetycznie, ale cel ten ma być uzyskiwany dzięki m.in. zastosowaniu odpowiedniej izolacji, rozmieszczeniu okien, wentylacji czy zautomatyzowaniu sterowania ogrzewaniem, a nie kosztem wygody mieszkańców.

Dodaj komentarz