W świecie książek – pomysły na domową biblioteczkę

Domowa biblioteczka odzwierciedla nasze pasje i zainteresowania. Mówi o nas samych to, czego głośno byśmy nie powiedzieli. Zobaczcie najciekawsze pomysły na urządzenie domowego kącika czytelniczego. 

Pomysły na urządzenie domowej biblioteczki

W myśl starożytnej sentencji: „Powiedz mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś”. Jak urządzić domową biblioteczkę i połączyć tradycję z nowoczesnością? Jest na to kilka sposobów, które opisujemy poniżej.

Biblioteczka w osobnym pomieszczeniu – pokój rozmyślań 

Osobny pokój z półkami pełnymi książek, ściany tonące w pozycjach czytelniczych. Alternatywą są klasyczne biblioteczki szkolne w stylu vintage lub tradycyjne regały. Do tego wygodna pufa, fotel lub kanapa, niewielki stolik kawowy, poduchy w różnych rozmiarach. Brzmi jak marzenie dla każdego mola książkowego. Przy urządzaniu takiego wnętrza warto wykorzystać maksymalnie zarówno światło naturalne, jak i sztuczne. To miejsce powinno być wygodne, a przy tym klimatyczne i pełne magii.

Książki dekoracją salonu

Książki świetnie prezentują się na półkach, tworzących tło salonu, w którym siadamy do kawy i się relaksujemy. Proste, drewniane półki najładniej prezentują się w pokoju wypoczynkowym. Dobrze wyglądają też lekkie, drewniane konstrukcje z otwartymi półkami, na których można ustawić bibeloty i rzeźby. Lekkości wnętrzu dodają szklane półki z lekkimi książkami. W większym pomieszczeniu możemy zdecydować się również na nowoczesny regał.

Domowa biblioteka w korytarzu

Dłuższy hol, wypełniony symetrycznie ustawionymi półkami pełnymi książek daje wrażenie spacerowania po zakamarkach biblioteki. Warto zadbać o niewielki kącik czytelniczy z okrągłym stolikiem i fotelem. Na stoliku koniecznie ustawmy małą, stylową lampkę.

Biblioteczka w salonie

Biblioteczka w gabinecie

Domowy księgozbiór niewątpliwie podnosi prestiż każdego gabinetu. Dobrze skompletowana książnica jest niepowtarzalnym tłem spotkań biznesowych. Dobierając meble do biblioteczki, należy wziąć pod uwagę rozmiary i ilość posiadanych książek.

Biblioteczka na antresoli

Antresola to ciekawa alternatywa dla wszystkich, którzy nie chcą tracić powierzchni mieszkania, ale jednocześnie cały księgozbiór pragną posiadać w jednym, klimatycznym miejscu. Książki ułożone z oddechem na drewnianych półkach, dookoła antresoli, dobre oświetlenie, kącik do czytania, do którego dostaniemy się schodami, dają genialną atmosferę, a biblioteczka staje się azylem, miejscem, gdzie możemy zniknąć w krainie wyobraźni.

Oryginalne i sprytne półki

Biblioteczki wcale nie muszą być nudne i standardowe. Książki świetnie prezentują się jako obramowanie drzwi. Tworzy się je z dwóch pionowych regałów i jednego poziomego. Zwolennicy nowoczesnego designu mogą pokusić się o zrobienie półek w kształcie rombu lub na bazie koła. W ostatnim czasie absolutnym hitem stały się również półki, które po ułożeniu książek stają się niewidoczne. W ten sposób powstaje niesamowity efekt unoszących się w powietrzu książek, które są świetnie wyeksponowane. „Niewidzialne” półki możemy również zamontować w sypialni, ponieważ nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Półki na książki hand made

Ciekawym pomysłem są własnoręcznie wykonane półki lub regały na książki. W ten sposób będziemy mogli pochwalić się nie tylko księgozbiorem, lecz również własną kreatywnością. Możemy wykorzystać stare przedmioty i tym samym zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Do wykonania regału idealnie sprawdzą się palety, skrzynki po owocach, drewniane deski oraz stare meble, które możemy odnowić. Wszystko zależy od naszej wyobraźni!

Dodaj komentarz