W świecie książek – pomysły na domową biblioteczkę

0


Domowa biblioteczka odzwierciedla nasze pasje i zainteresowania. Mówi o nas samych to, czego głośno byśmy nie powiedzieli. Zobaczcie najciekawsze pomysły na urządzenie domowego kącika czytelniczego. 

Pomysły na urządzenie domowej biblioteczki

W myśl starożytnej sentencji: „Powiedz mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś”. Jak urządzić domową biblioteczkę i połączyć tradycję z nowoczesnością? Jest na to kilka sposobów, które opisujemy poniżej.

Biblioteczka w osobnym pomieszczeniu – pokój rozmyślań 

Osobny pokój z półkami pełnymi książek, ściany tonące w pozycjach czytelniczych. Alternatywą są klasyczne biblioteczki szkolne w stylu vintage lub tradycyjne regały. Do tego wygodna pufa, fotel lub kanapa, niewielki stolik kawowy, poduchy w różnych rozmiarach. Brzmi jak marzenie dla każdego mola książkowego. Przy urządzaniu takiego wnętrza warto wykorzystać maksymalnie zarówno światło naturalne, jak i sztuczne. To miejsce powinno być wygodne, a przy tym klimatyczne i pełne magii.

Książki dekoracją salonu

Książki świetnie prezentują się na półkach, tworzących tło salonu, w którym siadamy do kawy i się relaksujemy. Proste, drewniane półki najładniej prezentują się w pokoju wypoczynkowym. Dobrze wyglądają też lekkie, drewniane konstrukcje z otwartymi półkami, na których można ustawić bibeloty i rzeźby. Lekkości wnętrzu dodają szklane półki z lekkimi książkami. W większym pomieszczeniu możemy zdecydować się również na nowoczesny regał.

Domowa biblioteka w korytarzu

Dłuższy hol, wypełniony symetrycznie ustawionymi półkami pełnymi książek daje wrażenie spacerowania po zakamarkach biblioteki. Warto zadbać o niewielki kącik czytelniczy z okrągłym stolikiem i fotelem. Na stoliku koniecznie ustawmy małą, stylową lampkę.

Biblioteczka w salonie

Biblioteczka w gabinecie

Domowy księgozbiór niewątpliwie podnosi prestiż każdego gabinetu. Dobrze skompletowana książnica jest niepowtarzalnym tłem spotkań biznesowych. Dobierając meble do biblioteczki, należy wziąć pod uwagę rozmiary i ilość posiadanych książek.

Biblioteczka na antresoli

Antresola to ciekawa alternatywa dla wszystkich, którzy nie chcą tracić powierzchni mieszkania, ale jednocześnie cały księgozbiór pragną posiadać w jednym, klimatycznym miejscu. Książki ułożone z oddechem na drewnianych półkach, dookoła antresoli, dobre oświetlenie, kącik do czytania, do którego dostaniemy się schodami, dają genialną atmosferę, a biblioteczka staje się azylem, miejscem, gdzie możemy zniknąć w krainie wyobraźni.

Oryginalne i sprytne półki

Biblioteczki wcale nie muszą być nudne i standardowe. Książki świetnie prezentują się jako obramowanie drzwi. Tworzy się je z dwóch pionowych regałów i jednego poziomego. Zwolennicy nowoczesnego designu mogą pokusić się o zrobienie półek w kształcie rombu lub na bazie koła. W ostatnim czasie absolutnym hitem stały się również półki, które po ułożeniu książek stają się niewidoczne. W ten sposób powstaje niesamowity efekt unoszących się w powietrzu książek, które są świetnie wyeksponowane. “Niewidzialne” półki możemy również zamontować w sypialni, ponieważ nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Półki na książki hand made

Ciekawym pomysłem są własnoręcznie wykonane półki lub regały na książki. W ten sposób będziemy mogli pochwalić się nie tylko księgozbiorem, lecz również własną kreatywnością. Możemy wykorzystać stare przedmioty i tym samym zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Do wykonania regału idealnie sprawdzą się palety, skrzynki po owocach, drewniane deski oraz stare meble, które możemy odnowić. Wszystko zależy od naszej wyobraźni!Skomentuj