Każdy inwestor, który zdecyduje się na zakup gotowego projektu, wkrótce będzie musiał zaplanować wizytę w biurze lokalnego architekta adaptującego. Bez jego pomocy nie będzie możliwa realizacja inwestycji. Podpowiadamy, czym jest oraz ile kosztuje adaptacja projektu.
Kto zajmuje się adaptacją projektu?
Adaptacją projektu zajmuje się architekt, który posiada odpowiednie uprawnienia i zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów. Warto znaleźć fachowca jak najbliżej miejsca naszego zamieszkania, aby konsultacje były dla nas wygodne. Poza tym architekt lokalny powinien być najlepiej zorientowany odnośnie warunków zabudowy dotyczących działki, na której chcemy postawić dom.
Adaptacja projektu gotowego – na czym polega?
Adaptacja gotowego projektu domu to dokładne wrysowanie danego projektu w działkę, przy uwzględnieniu warunków geologicznych i klimatycznych na niej panujących. Ten krok jest niezbędny, aby móc przystąpić do budowy domu. Dla inwestora cenne jest także to, że podczas adaptacji architekt może wprowadzić w projekcie zmiany, które precyzyjniej dostosują go do potrzeb konkretnej rodziny.
Inwestorzy często pytają, dlaczego gotowe projekty domów wymagają adaptacji. Przede wszystkim dlatego, że są przygotowywane w oparciu o standardowe warunki glebowe i klimatyczne. Architekt, który przygotowuje taki projekt, nie wie w jakim miejscu zostanie on zrealizowany. Konieczna jest więc adaptacja, podczas której projekt zostanie dostosowany do konkretnej działki oraz wymagań stawianych przez gminę. Zadaniem architekta adaptującego jest także wykonanie projektu zagospodarowania działki. W jego ramach powinien zaplanować wszystkie budynki, ich usytuowanie względem sieci infrastruktury oraz sąsiednich działek, a także dojazdy do posesji.
Adaptacja projektu – czas na zmiany
Adaptacja jednocześnie stanowi moment, podczas którego można wprowadzić ewentualne zmiany w projekcie. Warto wspomnieć, że w dokumentacji, dołączanej do zakupionego projektu, można znaleźć informacje o wszystkich zmianach, Inwestorzy miewają rozmaite pomysły; czasem chcą zastosować jedynie niewielkie korekty, ale bywa, że w wybranym projekcie planują wprowadzić bardzo poważne modyfikacje. Zmienić można oczywiście wiele – począwszy od układu ścian działowych i rezygnacji z podpiwniczenia, a na zmianie konstrukcji stropu kończąc. Do najczęstszych modyfikacji należą zmiana kąta nachylenia lub kształtu dachu, sposobu ogrzewania, stolarki otworowej, a także podwyższenie ścianki kolankowej. Jeśli korekty mają charakter mało istotny, to ich wprowadzenie nie powinno podnieść kosztów adaptacji. Jeśli jednak inwestor planuje bardzo duże modyfikacje, które wpłyną na konstrukcję domu i będą wymagać dokonania dodatkowych przeliczeń, to musi liczyć się z poniesieniem dodatkowych wydatków. Warto wówczas jeszcze raz zastanowić się zanim zamówi się projekt domu. Być może warto dodatkowo przeszukać bazę, aby znaleźć lepiej dopasowaną ofertę, która nie będzie wymagała wprowadzania poważnych zmian.
Ile kosztuje adaptacja projektu?
Ceny adaptacji projektu mogą się różnić w zależności od lokalizacji działki. Minimalny koszt wynosi najczęściej 1000 zł. Jeśli zlecimy architektowi dodatkowe zadania, cena adaptacji naturalnie wzrośnie. Im więcej zmian w projekcie, tym czas oczekiwania będzie dłuższy, a usługa droższa. Jeśli konieczne będzie wykonanie dodatkowych obliczeń konstrukcyjnych i wprowadzenia zmian w konstrukcji domu, inwestor zapłaci za adaptację nawet o kilka tysięcy więcej. Jedynie podstawowe modyfikacje mogą być w cenie.