Smart house w 2017 roku

Nowe technologie na stałe zagościły w budownictwie mieszkalnym. Rynek nieruchomości coraz częściej wykorzystuje innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na szybką budowę oszczędnych domów, a także na zarządzanie nimi.

Innowacje w budowie – dom gotowy w miesiąc

Budowa z prefabrykatów pozwala na stworzenie domu nawet w miesiąc. Stan surowy zostaje zamknięty zwykle w terminie około tygodnia od rozpoczęcia budowy, a kolejne 2-3 tygodnie zajmują prace wykończeniowe. W tej technologii budowane są często domy pasywne, czyli takie, które mają bardzo dobre parametry izolacyjne, dzięki czemu pozwalają na oszczędności energii. Są to budynki mieszkalne oszczędne, nowoczesne i zgodne z zasadami ekologii.

W Chinach od lat prowadzone są badania nad wykorzystaniem w budowie drukarek 3D. Jeden z chińskich deweloperów postawił już nawet w ten sposób pierwszy na świecie blok mieszkalny. To kolejny przykład, jak można wykorzystać innowacje na rynku nieruchomości.

Model 3d domu

Smart, czyli inteligentny dom

Smart house to trend, którego celem jest stworzenie domów najlepiej spełniających potrzeby ich mieszkańców. Nie zapominajmy tu o ekologii – w końcu wiele innowacyjnych rozwiązań tworzonych jest właśnie z myślą o ochronie środowiska. W inteligentnych domach zastosowanie nowych technologii również ma pomóc oszczędzać – specjalne systemy pozwalają na optymalne wykorzystanie energii.

Co wyróżnia inteligentne domy?

Są to właśnie wspomniane systemy zarządzające instalacjami i urządzeniami elektrycznymi. Dzięki zainstalowanym na całej przestrzeni domu czujnikom możliwe jest nie tylko automatyczne dostosowywanie poziomu zużycia energii, ustawianie temperatury, załączanie alarmów i systemów bezpieczeństwa, ale również sterowanie nimi na odległość.

Co więcej, dzięki systemowi kamer możemy nawet zajrzeć do wnętrza domu, będąc wiele kilometrów od niego. Może wydawać się to rozwiązanie rodem z filmu sci-fi, ale jest już od kilku lat dostępne dla każdego inwestora, który w ten sposób może kontrolować działanie urządzeń elektrycznych w swoim domu.

Właściciel może zarządzać domem korzystając z dedykowanych aplikacji na komputerze, tablecie czy smartfonie. Dzięki temu możliwe jest zdalne np. zamknięcie okien w domu w przypadku nagłej zmiany pogody, ustawienie większego ogrzewania na godzinę przed powrotem z pracy czy włączenie pralki. Takie zarządzanie na odległość pozwala na kontrolę zużycia energii, a także najlepsze dostosowanie do potrzeb mieszkańców.

Zarządzanie domem na odległość

Optymalizacja oświetlenia i ogrzewania

Są również systemy, które pozwalają na optymalizowanie poziomu oświetlenia w domu – czujniki ruchu mogą zapalać tylko lampy w pomieszczeniach, w których przebywają domownicy, w innych je wyłączając. Istnieją nawet czujniki kontrolujące, czy mieszkańcy domu już zasnęli i w tym momencie wyłączające wszystkie punkty oświetlenia czy urządzenia takie jak telewizory i komputery w domu. Pozwala to na znaczne oszczędności energii.

Podobnie systemy mogą sterować ogrzewaniem. Można ustawić sterowanie automatyczne z możliwością zmiany ustawień temperatury w nagłych wypadkach, poprzez korzystanie z wspomnianych aplikacji. Jest to niezwykle pomocne w przypadku, gdy przedłuża się pobyt poza domem (np. poprzez wydłużone godziny w pracy). Właściciel może na odległość regulować poziom temperatury w zależności od pór dnia, w których będą przebywać w domu jego mieszkańcy.

Sterowanie temperaturą

Inteligentny i bezpieczny

Warto wspomnieć, że systemy inteligentnych domów nie tylko ułatwiają codzienne życie ich mieszkańcom, ale również mogą w znacznym stopniu zwiększyć ich bezpieczeństwo. Są one zazwyczaj połączone z alarmami przeciwwłamaniowymi i przeciwpożarowymi.

Czujniki ruchu informujące o włamaniu mogą być nawet skonstruowane w taki sposób, by reagować tylko na ruch ludzki. Oznacza to, że w domu piętrowym, w którym na piętrze zlokalizowane są sypialnie, można w nocy włączyć na parterze alarm przeciwwłamaniowy, nawet jeśli porusza się po nim pies czy kot. Alarm reaguje na parametry takie jak wzrost i waga, więc nie będzie załączał się w przypadku ruchu zwierzęcia.

Nowoczesne systemy pozwalają również na szybkie wykrycie pożaru i zaalarmowanie o tym odpowiednich służb. Niektóre z nich mogą również alarmować, gdy w powietrzu pojawią się niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje, takie jak np. czad.

Jak widać, systemy inteligentnych domów to korzyść nie tylko dla naszej wygody, ale także portfela i bezpieczeństwa. Warto przemyśleć ich instalację tym bardziej, że z roku na rok stają się one coraz popularniejsze, a tym samym coraz bardziej dostępne dla każdego inwestora.

Dodaj komentarz